top of page

Hangi yüzeylere sticker yapıştırabilirsiniz?

uyari

Çoğunlukla parlak ve düz yüzey yapısına sahip yüzeylere uygulama yapabilirsiniz. Örneğin araba camı, araba gövdesi, motosiklet grenajı, kasklar, metal motosiklet arka çantaları, laptoplar vb.

Bazı mat ve pütürlü yüzeylere sticker iyi yapışamamaktadır. Mat, pütürlü ve plastik motosiklet arka çantaları buna bir örnektir. Bir yüzeye stickerın yapışıp yapışamayacağını test etmek için para bandı/ koli bandı kullanabilirsiniz. Şayet para bandı yüzeye iyi yapışabiliyorsa stickerınız da yapışacaktır.

Tekstil ürünlerine ve deri ürünlerine stickerlar yapışmaz. 

Stikerınız 3 katmandan oluşur

sticker katmanlari

1. Taşıma (Transfer) bandı (Stickerı yüzeye rahat yapıştırmanız için kullanılır)

2. Sticker

3. Stickerın yapışkanını koruyan kağıt

Önce yüzeyi temizleyin

6.png

Stickerınızın yüzeye iyi yapışması için en önemli kısım yüzey temizliğidir. 
Uygulama yüzeyini temizklerken yüzey temizleme kimyasalları (cam silme sıvısı vb.) 
kullanmışsanız, mutlaka ardından yüzeyi su ile de durulayınız. Bu tür kimyasalların solvent
kalıntıları stickerın yüzeye yapışmasına engel olabilmektedir. Yüzeyi kurulamada kullandığınız bezin temiz olmasına özen gösterin. Daha önce yağlı bir yüzeyi temizlemede kullanılmış ya da yüzey parlatıcı cila vb. malzeme ile temas etmiş bezler stickerın yapışkanlık özelliğini zayıflatabilir.

Stickerı transfer bandına alın

4.png

En üstte yer alan hafif pütürlü bir yüzeye sahip transfer bandını, sticker/etiket üzerinde kalacak şekilde alttaki beyaz kağıttan ayırın.
Bazı durumlarda sticker transfer bandına gelmeyebilir (beyaz kağıtta kalır). Böyle durumlarda taşıma bandını geri kapatıp, üzerine hafifçe bastırdıktan sonra tekrar açmayı deneyebilirsiniz. 
Sticker hala transfer bandına gelmiyor ise, stickerı parmağınız ile beyaz kağıttan hafifçe kaldırarak transfer bandında kalmasına yardımcı olabilirsiniz.

Stickerı yüzeye yapıştırın

2.png

Transfer bandına aldığınız stickerı uygulayacağınız alana bir köşesinden başlayarak yapıştırmaya başlayın. Stickerın altında hava kabarcığı kalmasını önlemek için, köşeden başladığınız stickerı diğer köşeye doğru yavaş yavaş yapıştırırken, aynı zamanda üzerinden de parmak ya da kredi kartı yardımı ile bastırarak geçin. Kredi kartı kullanacak iseniz, kartın etrafına peçete ya da bez parçası sararak, stickera zarar vermemesi için, kartın köşelerini yumuşatabilirsiniz. Sticker tamamen yüzeye yapıştıktan sonra da stickerın üzerinden parmağınız ya da kartı ile tekrar geçiniz.

Transfer bandını kaldırın

1.png

Yüzeyde duran stickerınızın üzerinden transfer bandını kaldırın. Bir köşesinden başlayarak yavaş yavaş ve uygulama yüzeyine paralel olarak (havaya doğru değil) kaldırmaya özen gösterin ki, zemine yapışmayan parça olur ise yırtılmadan müdahale edebilin.
Stickerın yüzeye iyi yapışması için transfer bandını 24 saat kadar sonra kaldırmanızı tavsiye ediyoruz. Şayet stickerınız yüzeye yapışmamış ve transfer bandında kalmış ise yüzeyi iyi temizleyememiş olabilirsiniz, yapıştırmak istediğiniz yüzey sticker yapıştırmaya uygun olmayabilir ya da bir öndeki adımda transfer bandının üzerinden yeterince bastıramamış olabilirsiniz.  Bu kısıma aşağıda daha detaylı deyiniyor olacağız.

Yukarıda açıkladığımız adımların kısa uygulama videosunu buradan izleyebilirsiniz

bottom of page